| KONTAKT | ABO | REKLAMA |

cc

 
 

V TOMTO VYDÁNÍ DOPORUČUJEME:

Brýle jako ze science-fiction
Holografické brýle spojují reálný a virtuální svět


První předchůdce holografických brýlí jsme mohli obdivovat už před 30 lety v různých science-fiction filmech. Dnešní holografické brýle spojují informace z reálného a virtuálního světa a umožňují tak úspěšně a efektivně plnit náročné a komplexní pracovní úkoly. Nový model holografických brýlí italského výrobce UNIVET přitom svým tvarem pořád ještě trochu připomíná první fantastické modely ze science-fiction.

Výsledky aktuální ankety amerického Výzkumného institutu Wakefield potvrdily, že většina lidí by ráda nahradila jejich smartfon a tablet jedním univerzální přístrojem – např. brýlemi, které umí virtuální universum a internet integrovat do reálného světa. Tento přístroj umožňuje nový způsob vidění: člověk má možnost pozorovat detailně svoji práci, aniž by se musel trvale dívat dolů nebo někam jinam –např. kvůli čtení zpráv z mobilu. Přitom má ruce volné pro mechanickou práci. Jak konstatuje Dr. Paolo Portesi, CEO italské společnosti Univet Group: "Tento prototyp odpovídá našemu cíli, naše ochranné brýle i nadále vylepšovat. Model ‘VisionAR’ kombinuje ergonomii, efektivitu, funkčnost , estetiku, italský design a maximální ochranu zraku."


Vidět, slyšet a myslet

Ve srovnání s jinými přenosnými přístroji (smartfon, tablet), nebo tzv. ‘wereables’ (smart-watch a smart-band) umějí smart-brýle přenášet informace do oblasti zorného pole uživatele podstatně efektivněji. Navíc mohou být tyto informace velmi komplexní: například texty a fotografie ve vysokém rozlišení, nebo jednoduchá varování, která se ohlásí blikajícími světelnými LED-signály v určitých barvách a frekvencích. Vizuální informace lze jednoduše doplnit i audio-záznamy nebo vibracemi. Podle aktuální studie australského institutu Brien Holden Vision Institute v Sydney bude do roku 2050 polovina světového obyvatelstva potřebovat brýle. Vývoj moderních brýlí proto experimentuje s možností překrývání digitálních a fyzických světů, přičemž tato technologie spojuje získávání informací pomocí našich smyslů – zraku a sluchu, a jejich kombinací.

www.univet.com

Zkráceno, redakce