V TOMTO VYDÁNÍ DOPORUČUJEME:

Hasiči trénovali na vídeňském letišti

Požární sbor letiště ve Vídni provádí pravidelné tréninkové kurzy pro hasiče z Rakouska i ze zahraničí. Školicí pracovníci těchto kurzů nosí s ohledem na náročnost i mnohostrannost hasičských zásahů ochranné oděvy, vyrobené nejmodernější moderní technologií společnosti GORE. Trenéři kurzů nejenom zprostředkovávají cenné vědomosti i zkušenosti, jejich úkolem je zajistit i bezpečnost účastníků, například  ve speciálním kouřovém zařízení, v němž lze simulovat různé druhy požárů. Další oblast představuje hašení požárů v prostorech s tekutinami pod tlakem, jako je kerozín, nebo pohyb a záchrana v zamlžených a zakouřených prostorách. K tomu patří i kurzy zacházení s hasičskou technikou, jako jsou přenosné hasicí přístroje nebo hasicí vozy, speciální termokamery atd. Program doplňuje cvičení zásahů s použitím techniky. Tento výcvik pomáhá při nasazení v praxi nejenom hasičům na vídeňském letišti, ale i na dopravním letišti ve Švýcarsku, na Slovensku, i hasičům vojenských letišť v Německu.

Požární sbor při vídeňském letišti rozhodl v roce 2017 po náročných testech, pořídit pro svoje trenéry ochranné oděvy ze speciálního materiálu, vyrobeného technologií ‚GORE® PARALLON® Systém‘. Tento nově vyvinutý systém ochranných oděvů zajišťuje díky dvěma integrovaným membránám jednak konstantně vysokou ochranou proti horku a plamenům a jednak ochranu proti průniku vlhkosti zvenku i zevnitř (při vysokém tvoření potu). Tyto oděvy jsou přesto prodyšné a lehké, což zvyšuje pohodlí. Materiál ‚GORE® PARALLON‘  prokazuje svoje přednosti především při náročných podmínkách – zvláště tehdy, když se sejde řada komplikací při nasazení. Při náročném provozu mezinárodního letiště je však nutno s takovou situací kdykoliv počítat. Zkráceno, redakce.

www.gore.com

 

‚SP-140‘: lehké řešení pro těžké případy

Práce ve výšce je vždy spojena s rizikem možného pádu. Ani ochranné osobní prostředky proti pádu nemohou toto riziko eliminovat, ale zachycením při kontrolovaném pádu mohou ochránit pracovníka před těžkým zraněním. Vázací prostředek ‚SP-140‘ od německé firmy SpanSet splňuje normu EN 355 i pro uživatele OOP do 140 kg hmotnostiČím déle volný pád trvá, tím vyšší je rychlost a energie pádu. Tím více energie musí být tedy nasazeno, pokud má být padající osoba kontrolovaně zachycena. To je komplikované už proto, že každý člověk má jinou výšku a jinou hmotnost. Tento fakt způsobuje potíže při  nasazení osobních ochranných prostředků proti pádu, zvláště u osob, které váží více než 100 kg. Protože energie pádu se zvyšuje nejenom úměrně s výškou pádu, ale i s hmotností padajícího. To znamená, že lidé s vyšší hmotností potřebují nejenom záchytné postroje, které jsou speciálně upraveny na jejich tělesné parametry, ale i speciální záchranné vybavení proti pádu, které odpovídá zvýšené energii, vznikající při pádu. Jinak se při 140 kg tělesné hmotnosti prodlouží délka pádu přes povolené maximum, což by mohlo pro padající osobu znamenat mimořádné riziko poranění.

Za těchto okolnosti je nejvhodnější použití vázacího prostředku ‚SP-140‘ s tlumičem pádu. Splňuje nejenom normu EN 355, ale i hodnoty přípustné pro testování na 100 kg byly o 17 procent nižší – ve vztahu na celkovou délku vázacího prostředku po pádu. A dokonce i při testování pádu osob o hmotnosti 140 kg byly požadované hodnoty normy dodrženy. Speciálně vyvinutý tlumič pádu zajišťuje, aby se tento vázací prostředek neprodloužil na maximálně povolenou délku 1,75 metru, ale pouze o 1,1 m. To znamená, že maximální možná délka pádu je o 0,65 m kratší. S ohledem na tato fakta upravili spolupracovníci firmy SpanSet během minulého roku všechny vázací prostředky, které teď splňují normu EN 355 a jsou určeny i pro uživatele do 140 kg. Tím bylo odstraněno i nebezpečí jejich záměny a nesprávného použití. Zkráceno, redakce.

www.spanset.de, www.tesort.cz