V TOMTO VYDÁNÍ DOPORUČUJEME:

 

Opakovaně použitelný respirátor   

 Na veletrhu A+A v Düsseldorfu představila německá firma MOLDEX další z řady opakovaně použitelných respirátorů. Jedná se o respirátory s příjemně měkkou pěnou celoobličejového těsnění, vybavené patentovanou technologií skládaného filtru ‚AirWave‘. Respirátory z řady AIR Seal umožňují svojí kvalitní filtrační schopností několikadenní používání a snižují náklady na jednotku času. Kromě toho představují tyto prostředky na ochranu dýchání i příspěvek firmy MOLDEX ke snižování množství vyprodukovaných odpadů. MOLDEX  před dvěma lety rozšířila řadu respirátorů ,AIR‘, které umožňují pohodlné a lehké dýchání, o respirátory ‚AIR Plus‘, vybavené celoobličejovým těsněním, které lze jednoduše čistit – otřít.  Na letošním veletrhu vystavovala další dva modely v nové produktové řadě ‚AIR Seal‘. 

 www.moldex.com

 

Kde je tady nouzový východ?

 Zachovat klid – to je standardní pokyn v případě nouze. Ale když dojde skutečně k vážné situaci, je zachování klidu většinou problematické. Při požáru, v kouři nebo jiných nebezpečných situacích, při nichž je nutno budovu co nejrychleji opustit, vzniká rychle panika. Výpadek osvětlení a hustý kouř často omezují viditelnost a tím i orientaci. A správný nouzový východ je třeba najít co nejrychleji. Proto jsou spolehlivé systémy nouzového značení tak důležité. Nejznámější značkou optických únikových systémů  je asi bílo-zelená značka  pro únik z budovy. Většinou je tato značka instalována ve vyšších polohách – ve výšce nad hlavou. Nová norma však požaduje její instalaci maximálně ve výši očí a v blízkosti podlahy. Přitom byl definován jednozančný význam směrovek, protože lidé,  kteří utíkají před kouřem a ohněm, nemají čas přemýšlet o významu značení. Užití záchranného značení však  přestavuje pouze část obsahu nové normy. Její nejdůležitější součástí jsou elektrické a dosvitné orientační systémy. Montují se většinou ca 30 cm nad podlahou a doplňují předepsané bezpečnostní osvětlení. „Smyslem a cílem těchto záchranných orientačních systémů je jejich viditelnost i v zakouřených prostorách. Samozřejmě, že bychom si přáli raději prostory bez kouře, ale to je jenom zřídkavá realita. Pokud dojde ke vzniku kouře a zakouření horních částí prostor, jsou záchranné značky umístěné ve výšce většinou  neviditilené. Pak zůstanou viditelná pouze značení umístěná v blízkosti podlahy“, vysvětluje  Dipl. Ing. Markus Thrun, ředitel německé společnosti  Everglow GmbH.

www-everglow.de

 

Vysoká viditelnost za všech okolností

 V roce 2013 začala platit v rámci Evropské unie norma EN ISO 20471, která určuje standard pro oděvy vyznačující se vysokou viditelností. ‚Snickers Workwear‘ patří ke specialistům na oděvy tohoto typu. Zákazník v sortimentu najde pracovní oděvy, které odpovídají všem třídám viditelnosti, stanovených touto normou. Výrobce se zaměřil na to, aby se jeho reflexní oděvy staly určitým vzorem, jde-li o bezpečnost pracovníků a ochranu jejich zdraví ve špatných světelných podmínkách a nepřehledných situacích. Nesoustředil se na tento segment pouze jako na určitý doplněk. Cílem vývoje bylo vytvořit regulérní pracovní oblečení, které dobře padne a přizpůsobí se všem aktivitám. Pro léto 2019 uvedl na trh kolekci lehkých a prodyšných reflexních oděvů, které umožní lidem pohodlně pracovat i v těch nejnáročnějších podmínkách, aniž by se kvůli nárokům na viditelnost museli při práci omezovat. Vybrat si lze z řad ‚LiteWork‘, ‚AllroundWork‘ nebo ‚FlexiWork‘ (další informace na: www.profi-odevy.cz).

www.profi-odevy.cz/