V TOMTO VYDÁNÍ DOPORUČUJEME:

 

Bezpečnostní rám – kontrola OOP

Přilba, rukavice, bezpečnostní postroj a zaměstnanec po schválení systémem vchází do výrobního prostoru. Po pípnuté čipové karty totiž rám automaticky rozpozná, zda je dotyčný správně ustrojen pro svou práci, nebo zda by si měl například některé z ochranných pomůcek nechat vyměnit, protože už skončila jejich životnost. S tímto zařízením přišli odborníci z Ústavu telekomunikací FEKT VUT. Bezpečnostní rám najde využití nejen v těžkém průmyslu, fungovat může i ve zdravotnictví.

„Náš systém umí spárovat vybavení s určitým zaměstnancem. Rám automaticky detekuje po pípnutí karty zaměstnance, zda má potřebné vybavení, a to podle přidělených štítků pro jednotlivé ochranné prvky, jako je například helma, maska nebo třeba ochranný štít,“ vysvětlil Petr Dzurenda z Ústavu telekomunikací, který na vývoji rámu pracoval 3 roky. Kromě bezpečnostního rámu je součástí systému i ruční čtečka, pokud by bylo potřeba zapojit do kontroly i obsluhu, která bude zaměstnance osobně skenovat na místě.

Systém navíc kontroluje i životnost jednotlivých ochranných pomůcek: „Můžeme zde vložit také informaci, kdy má dojít k revizi pracovního vybavení, tedy jakési datum exspirace. Systém pracovníka upozorní, že už je nutná kontrola jeho pomůcek, zda stále splňují svůj ochranný účel,“ naznačil Dzurenda. Ten na projektu ASMO (Automatizovaná správa a monitoring ochranného vybavení pro výrobní a rizikové prostory) pracoval pod vedením Jana Hajného, a to ve spolupráci s pražskou společností IMA.

 

Kde je tady nouzový východ?

 Zachovat klid – to je standardní pokyn v případě nouze. Ale když dojde skutečně k vážné situaci, je zachování klidu většinou problematické. Při požáru, v kouři nebo jiných nebezpečných situacích, při nichž je nutno budovu co nejrychleji opustit, vzniká rychle panika. Výpadek osvětlení a hustý kouř často omezují viditelnost a tím i orientaci. A správný nouzový východ je třeba najít co nejrychleji. Proto jsou spolehlivé systémy nouzového značení tak důležité. Nejznámější značkou optických únikových systémů  je asi bílo-zelená značka  pro únik z budovy. Většinou je tato značka instalována ve vyšších polohách – ve výšce nad hlavou. Nová norma však požaduje její instalaci maximálně ve výši očí a v blízkosti podlahy. Přitom byl definován jednozančný význam směrovek, protože lidé,  kteří utíkají před kouřem a ohněm, nemají čas přemýšlet o významu značení. Užití záchranného značení však  přestavuje pouze část obsahu nové normy. Její nejdůležitější součástí jsou elektrické a dosvitné orientační systémy. Montují se většinou ca 30 cm nad podlahou a doplňují předepsané bezpečnostní osvětlení. „Smyslem a cílem těchto záchranných orientačních systémů je jejich viditelnost i v zakouřených prostorách. Samozřejmě, že bychom si přáli raději prostory bez kouře, ale to je jenom zřídkavá realita. Pokud dojde ke vzniku kouře a zakouření horních částí prostor, jsou záchranné značky umístěné ve výšce většinou  neviditilené. Pak zůstanou viditelná pouze značení umístěná v blízkosti podlahy“, vysvětluje  Dipl. Ing. Markus Thrun, ředitel německé společnosti  Everglow GmbH.

www-everglow.de

 

Vysoká viditelnost za všech okolností

 V roce 2013 začala platit v rámci Evropské unie norma EN ISO 20471, která určuje standard pro oděvy vyznačující se vysokou viditelností. ‚Snickers Workwear‘ patří ke specialistům na oděvy tohoto typu. V sortimentu najdeme pracovní oděvy, které odpovídají všem třídám viditelnosti, stanovených touto normou. Výrobce se zaměřil na  podporu, bezpečnosti pracovníků a ochranu jejich zdraví ve špatných světelných podmínkách a nepřehledných situacích. Cílem vývoje bylo vytvořit regulérní pracovní oblečení, které dobře padne a přizpůsobí se všem aktivitám. Pro léto uvedl na trh kolekci lehkých a prodyšných reflexních oděvů, které umožní lidem pohodlně pracovat i v těch nejnáročnějších podmínkách, aniž by se kvůli nárokům na viditelnost museli při práci omezovat. 

www.profi-odevy.cz/